До 30 тис. грн на навчання від держави: хто може отримати ваучер, які професії доступні та де вчитись

- В Україні діє державна програма, за якою окремі категорії громадян можуть безоплатно здобути нову професію або перекваліфікуватися – як у закладах фахової передвищої, так і вищої освіти. Для цього потрібно отримати спеціальний ваучер.
- Хто має право на таку підтримку у Тернопільській області, які спеціальності доступні та як скористатися цією можливістю – розповідаємо далі.
Ваучер – це сертифікат, яким можна скористатися, щоб вступити у профтех, коледж чи виш і здобути нову професію. Або ж отримати наступний освітній рівень за нинішнім фахом. За задумом Міністерства економіки, це допоможе людям ефективніше конкурувати з іншими на ринку праці.
– Наразі ваучер покриває навчання на суму до 30 280 гривень на одну людину. Якщо навчання коштує більше, різницю може доплатити сама людина або її роботодавець, – розповів у коментарі для «20 хвилин» директор центру зайнятості Микола Городецький.
Хто та як може отримати
Безоплатні ваучери на навчання видаються одноразово. Нині така послуга доступна для семи категорій громадян, зокрема:
- люди, старші 45 років, які мають не менше 15 років страхового стажу;
- внутрішньо переміщені особи (ВПО), які не змогли знайти роботу, яка їм підходить;
- люди з інвалідністю;
- учасники бойових дій (УБД);
- військові, звільнені зі служби, ветерани (впродовж трьох років з дня звільнення);
- люди, які отримали поранення, контузію, каліцтво або хворобу через війну з росією;
- люди, звільнені з російського полону або ті, кого утримували в неволі, ув'язнили росіяни.
Щоб отримати ваучер – людина повинна звернутися до Тернопільського обласного центру зайнятості із заявою та заздалегідь підготовленим пакетом документів.
– Раджу жителям Тернопільщини підготувати паспорт України, документ про професійну (професійно-технічну) або фахову передвищу, або вищу освіту, ідентифікаційний код. Також необхідно мати посвідки-довідки, що підтверджують категорію, наприклад, учасника бойових дій, про взяття на облік ВПО, копію трудової книжки, акта огляду експертних комісій, – додає пан Микола.
Якщо людина підходить під категорію – їй видатуть ваучер впродовж восьми робочих днів з моменту подання документів. Він дійсний впродовж 120 днів після його видачі. За цей період жителі Тернопільщини мають звернутися до закладу освіти, пройти процедуру зарахування та укласти договір про навчання.
– Як тільки центр зайнятості отримує документи про зарахування студента – впродовж 10 днів здійснює оплату на рахунок закладу освіти. Власники ваучерів гроші на руки не отримують, – зауважують у центрі зайнятості.
Важливо! Якщо людина достроково припиняє навчання без поважних причин, порушує умови договору – зобов’язана повернути кошти за вже сплачений, пройдений період.
Які професії доступні та популярні
Навчатися за ваучером можна на 155 спеціальностях. Серед них є терапія та реабілітація, маркетинг, бджолярство, транспорт, будівництво та навіть пожежна справа. Зазначимо, що список професій періодично оновлюють, тому краще з повним переліком ознайомлюватися у наказі Мінекономіки.
У 2024 році 584 жителя Тернопільської області скористалися такою можливістю, а ось за пів року 2025 – вже 436 людей. Що ж найчастіше обирають наші жителі?
– За минулий рік найбільшу кількість ваучерів видали для здобуття вищої освіти або на підвищення кваліфікації за спеціальностями: дошкільна освіта, психологія, медсестринство, медицина, ветеринарна медицина, комп’ютерна інженері, автомобільний транспорт, будівництво та цивільна інженерія, соціальна робота, фізична культура і спорт, – говорить Микола Городецький. – Також обирають робітничі професії: водій автотранспортних засобів чи навантажувача, екстрений медичний технік, електрогазозварник, кухар, молодша медична сестра (брат) з догляду за хворими, оператор котельні, продавець продовольчих (непродовольчих) товарів, соціальний робітник, тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва, швачка.
Для того, аби простіше було визначитися із фахом та закладом, в якому можна отримати цю професію – на сайті Міністерства освіти і науки України оприлюднили перелік університетів, інститутів, коледжів, які долучилися до цієї державної програми.
Наприклад, професійну чи професійно-технічну освіту на Тернопільщині за ваучерами надає лише Тернопільський навчально-курсовий комбінат. Пропонують підвищення кваліфікації водіям автотранспортних засобів або перепідготовку на тракториста-машиніста сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва.
А ось вищу та фахову передвищу освіту за ваучером можна здобути як в усіх університетах Тернополя, так і коледжах області. Детальний перелік та спеціальності шукайте за посиланням.
Читайте також:
Обіцяють понад 1000 євро на місяць: які сезонні роботи актуальні на Тернопільщині та в Європі
Робота у Тернополі: Актуальні пропозиції тижня (оновлено 25 червня)
Перемогу у виборах ректора ТНПУ здобув Богдан Буяк, — джерело
Стежте за новинами Тернополя у Telegram.
Про це повідомила пресслужба польського президента, пише "Європейська правда".